Audio-Technica zaprezentowała następną generację swojej legendarnej serii wkładek OC9

5 cze 2022

Audio-Technica zaprezentowała następną generację swojej legendarnej serii wkładek OC9

Od momentu wprowadzenia na rynek ponad 30 lat temu, pionierska seria wkładek z ruchomą cewką OC9 firmy Audio-Technica została doceniona przez wymagających miłośników płyt winylowych i profesjonalnych krytyków za muzyczną przejrzystość i emocjonalne brzmienie.

Firma Audio-Technica projektuje i produkuje ręcznie robione wkładki gramofonowe od 1962 roku. Na targach High End 2019 w Monachium firma zaprezentowała model AT-OC9X, czwartą generację tej legendarnej serii wkładek gramofonowych. Dzięki udoskonaleniu zwycięskiej formuły każdy nowy model posiada podwójną ruchomą cewkę, która umożliwia precyzyjne rozdzielenie informacji dźwiękowych na lewy i prawy kanał, co przekłada się na dokładne odwzorowanie dźwięku stereo i szerokie pasmo przenoszenia.

Seria AT-OC9X obejmuje różne rodzaje trzpieni pomiarowych, w tym eliptyczne z łącznikiem (AT-OC9XEB), eliptyczne nagie (AT-OC9XEN), mikroliniowe (AT-OC9XML), Shibata (AT-OC9XSH) i o specjalnym kontakcie liniowym (AT-OC9XSL).

W przypadku modeli eliptycznych stosuje się wspornik aluminiowy, natomiast w modelach Microlinear, Shibata i Special Line Contact konstrukcja wkładki została udoskonalona o wspornik borowy. Wszystkie materiały zostały starannie dobrane w celu zminimalizowania niepożądanych wibracji, zmniejszenia rezonansu i zapewnienia doskonałej reprodukcji dźwięku. Natomiast cewki dla prawego i lewego kanału są produkowane w procesie ciągłego odlewania czystej miedzi (PCOCC) firmy Ohno, co zapewnia optymalną czystość sygnału.

Silnik przetwornika, który jest zawsze pierwszym elementem, nad którym pracuje zespół inżynierów Audio-Technica, jest zamontowany na sztywnej aluminiowej obudowie, co również pomaga zredukować wibracje.

W modelach Elliptical i Nude Elliptical zastosowano magnes neodymowy i widełki z czystego żelaza, które zapewniają zwiększoną energię magnetyczną.

Modele Microlinear, Shibata i Special Line Contact są wyposażone w magnes neodymowy i widełki o wysokiej gęstości strumienia nasycenia i doskonałych właściwościach magnetycznych, które dodatkowo wzmacniają skoncentrowane pole magnetyczne w szczelinie cewki.

Gwintowane otwory w korpusie AT-OC9X umożliwiają przymocowanie go do głowicy lub wbudowanego ramienia gramofonu za pomocą zaledwie dwóch śrub; nie ma potrzeby stosowania nakrętek ani śrub.

Audio-Technica wprowadziła również nową serię głowic AT-LH, które współpracują z nowymi wkładkami AT-OC9X. Dostępne w trzech wersjach wagowych: lekkiej, średniej i dużej, te wykonane z twardego anodyzowanego aluminium headshelle zostały zaprojektowane w celu redukcji drgań, aby dopasować się do wymaganego ramienia gramofonu.

Wszystkie modele są wyposażone w regulowany cylinder zapewniający precyzyjne ustawienie azymutu i wysunięcia.

Seria wkładek Audio-TechnicaAT-OC9X oraz seria głowic AT-LH będą dostępne w czerwcu 2019 roku.

Przewidywane ceny:

  • AT-OC9XEB z eliptycznym trzpieniem pomiarowym Bonded Elliptical: 239 EUR
  • AT-OC9XEN z eliptycznym rysikiem Nude: 339 EUR
  • AT-OC9XML z rysikiem MicroLine: 549 EUR
  • AT-OC9XSH z rysikiem Shibata: 649 EUR
  • AT-OC9XSL ze specjalnym stykiem liniowym: 749 EUR
  • AT-LH13H Headshell: 89 €
  • AT-LH15H Hatshell: 89 €
  • AT-LH18H Hatshell: 89 €

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /