Recenzja słuchawek Denon AH-D7200: Pięć lat później

11 sty 2022

Recenzja słuchawek Denon AH-D7200: Pięć lat później

Denon nie aktualizuje swoich słuchawek z najwyższej półki zbyt często - mniej więcej raz na pięć lat. A teraz to się powtórzyło: nowa modyfikacja flagowego modelu o indeksie AH-D7200. Nowe produkty są już na naszym stanowisku testowym. Czas się z nimi zapoznać!

Wygląd

Od pierwszego spojrzenia na wygląd zewnętrzny nowych słuchawek jest jasne: Denon wraca do klasyki. Po przykuwającym uwagę designie poprzednich modeli 7100, który flirtował z modą młodzieżową w stylu Monster Beats, nowe 7200 zachwycają lakonicznością i szlachetnością retro. Zamiast ozdobnej plastikowej nadwyżki mają tradycyjne dla Denona półokrągłe obudowy z naturalnego drewna (do ich produkcji użyto litego orzecha amerykańskiego), które przypominają stare flagowce Denona sprzed dziesięciu lat. Jedyną "cechą", którą nowe słuchawki odziedziczyły po swoich bezpośrednich poprzednikach, był odłączany kabel, podłączany do obu muszli i montowany na dwóch mini-jack'ach. Odłączany łącznik pozwala właścicielowi słuchawek na eksperymentowanie z niestandardowymi kablami, choć oryginał też nie jest zły - Denon nie szczędził środków na drogie kable z miedzi OFC o wysokim stopniu zanieczyszczenia 7N. Ramki, zatyczki i pałąk w AH-7200 wykonane są z aluminium, natomiast pokrycia poduszek wykonane są ze skóry: sztucznej w poduszkach nausznych i naturalnej w pałąku. Słuchawki wyglądają bardzo solidnie i masywnie, a co najważniejsze, sprawiają wrażenie prawdziwie luksusowego przedmiotu: po mieszanych uczuciach związanych z minionymi flagowcami, wreszcie mamy powód, by dać Denonowi gruby plus za design.

Projekt

Słuchawki wykonane są w tradycyjnej dla Denona zamkniętej obudowie akustycznej - w kategorii top High End jest to dość rzadkie rozwiązanie ze względu na trudne zadanie, jakie stawia przed konstruktorami w zakresie kompensacji oporów akustycznych wynikających z drgań głośników w całkowicie zamkniętych kubkach. Z drugiej strony, zamknięta konstrukcja ma swoje oczywiste zalety, przede wszystkim w postaci zwiększonej izolacji hałasu, która sprawia, że dźwięk osobisty staje się naprawdę osobisty. Dla tych, którzy chcą skorzystać z tej zalety słuchawek zamkniętych, ale nie chcą rezygnować z jakości dźwięku, nie ma zbyt wielu alternatyw dla flagowego Denona - na myśl przychodzą jedynie niektóre rozwiązania klasy premium od Fostexa, JVC i Audio-Technica. Z problemami, które pojawiają się przy obudowach zamkniętych, inżynierowie Denona radzą sobie zazwyczaj za pomocą starannego tłumienia, ale szczególną uwagę zwracają na konstrukcję głośników.

Zastosowano w nich potężne magnesy neodymowe i cewki drgające z drutu aluminiowego pokrytego miedzią zamiast zwykłej miedzi - to know-how, które zmniejsza wagę systemu i zauważalnie poprawia odpowiedź impulsową. Przy projektowaniu membran nie kierowano się modą na oryginalne kompozycje, lecz wykorzystano znaną od dawna celulozę, wzmocnioną dodatkiem długich włókien drzewnych. Chłodnica ma średnicę 50mm. W połączeniu z konstrukcją zamkniętą, powinno to zapewnić głęboki, wyrazisty bas. Czy to naprawdę prawda? Dowiedz się teraz.

Słuchanie

Wow, bas jest tu naprawdę dobry! Słuchając nagrania perkusyjnego solo z aktywnym udziałem bębna basowego doznajemy nie tylko wrażeń słuchowych, ale i dotykowych, a czasami nie możemy oprzeć się wrażeniu, że podłoga pod nami się trzęsie. Fajne jest to, że bas daje dużo mocy, nie tylko w ilości, ale i w głębi, co widać w partiach kontrabasu, gdzie najniższe dźwięki wyraźnie się przebijają. Kolejnym miłym zaskoczeniem jest brak odgłosów szuflady, które często mieszają się ze średnicą na słuchawkach zamkniętych. 7200 są gładkie i czyste: bas spotyka się z niższą średnicą gładko i bez wysiłku, bez garbów i zapadania się. Środek jest szczegółowy, smyczkom i klawiszom towarzyszą plastikowe i przeciągłe aftershocki, ale najpiękniejszy jest wokal. Czasem jest nawet nieco upiększona w stosunku do rzeczywistości: na płycie byłej singer-songwriterki ANOHNI słuchawki delikatnie tłumią krzykliwe i histeryczne dźwięki, nadając głosowi aksamitną aksamitność. W górnych rejestrach Denon nieco zmiękcza dźwięk - nie na tyle, byśmy odczuwali brak powietrza, ale na tyle, by złagodzić dzwonienie w uszach po kilku godzinach z Metallicą.

Wynik końcowy

Nowa odsłona flagowców Denona to sukces pod każdym względem: design jest wyraźnie poprawiony, a brzmienie waższe niż w poprzedniej edycji sprzed pięciu lat. Doskonale sprawdzają się we wszystkich gatunkach muzycznych, szczególnie tych zdominowanych przez sekcję rytmiczną. Dzięki przyzwoitej czułości i niskiej impedancji (32 ohm), model ten doskonale komponuje się nie tylko z domowym systemem stereo, ale także z każdym przenośnym odtwarzaczem. Najważniejsze jest to, aby zmienić trzymetrowy kabel zestawu na coś krótszego.

Club href='/promo/club/'>. Denon AH-D7200

Typ słuchawek: pełnowymiarowe

Typ słuchawek: przewodowe

Marka: Denon

Dodaj do ulubionych Dla porównania 79&nbsp490&nbspRUR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /