Recenzja gramofonów winylowych Pro-Ject

24 gru 2021

Recenzja gramofonów winylowych Pro-Ject

PRO-JECT OD DAWNA JEST W CZOŁÓWCE RYNKU GRAMOFONÓW WINYLOWYCH. ZAŁOŻONA W AUSTRII PRZEZ HEINZA LICHTENEGGERA, PASJONATA ANALOGOWEGO BRZMIENIA, FIRMA OSIĄGNĘŁA NIEZWYKŁE WYŻYNY W PRODUKCJI GRAMOFONÓW DO PŁYT WINYLOWYCH. GŁÓWNYM CELEM PRO-JECT BYŁO ZBUDOWANIE NIEDROGIEGO I ŁATWEGO W OBSŁUDZE GRAMOFONU, KTÓRY JEST JEDNOCZEŚNIE WYRAFINOWANY MECHANICZNIE I MA PIĘKNY DŹWIĘK. SKUPIONO SIĘ NA PUBLICZNOŚCI WIERNEJ PŁYTOM WINYLOWYM, A NOWY GRAMOFON MUSIAŁ JE OŻYWIĆ.

Historia

Jako dystrybutor i pasjonat analogowego brzmienia Heinz Lichtenegger miał wiele doświadczeń z produktami analogowymi. W tamtych czasach były one drogie, a wraz ze spadkiem produkcji w późnych latach 80-tych, koszt gramofonów winylowych wzrósł. Wiosną 1990 roku założyciel firmy Pro-Ject odwiedził, w ramach wycieczki, fabrykę audio w Czechosłowacji, która produkowała gramofony winylowe. W tej fabryce Heinz odkrył bardzo prosty model gramofonu, w którym brakowało elementów automatycznych i elektronicznych. Znalazł to, czego szukał. Zabierając gramofon z powrotem do Wiednia, zaczął go modyfikować. Lichtenegger użył szafirowych płytek do łożyskowania ramienia tonowego i połączył rurkę samego ramienia tonowego z uchwytem wkładki, wykonując je z jednego kawałka. Aby zapewnić bardziej miękki i płynny obrót talerza, łożysko talerza chassis wykonano z brązu z teflonową powierzchnią toczną. Włączono również nadwozie zmodyfikowanego modelu:

  • precyzyjnie wykonany pas płaski;
  • płaska płyta podwozia wykonana z MDF;
  • maty filcowe zastępujące maty z tworzywa sztucznego;
  • zastosowanie czystej miedzi do wewnętrznego okablowania.

Po wprowadzeniu wszystkich modyfikacji Heinz Lichtenegger stworzył Pro-Ject-1, dzięki któremu zrealizowana została idea producenta o stworzeniu prostego, świetnie brzmiącego produktu High End. Pro-Ject-1 stał się pierwszorzędnym gramofonem, który był tak dynamiczny i rytmiczny jak 2-3 razy droższe produkty. Po powrocie do fabryki uruchomił produkcję gramofonów winylowych, tworząc w 1991 roku markę Pro-Ject. Aby nadać produktowi nowoczesny wygląd, przemyślany został każdy szczegół, od wykończenia po kolor modelu. Po wprowadzeniu do sprzedaży, gramofony Pro-Ject otrzymały fantastyczne opinie od użytkowników, co skłoniło do stworzenia, w ciągu 5 miesięcy, bardziej zaawansowanych modeli Pro-Ject-2 i Pro-Ject-6, które zostały wycenione na bardzo przystępnym poziomie cenowym.

Dziś Pro-Ject jest uznanym graczem na rynku i zajmuje czołową pozycję wśród innych producentów gramofonów winylowych. Co drugi gramofon winylowy w Europie został zaprojektowany przez inżynierów Pro-Ject Audio. Gama modeli rozrosła się na przestrzeni lat do 7 linii: Elemental line, Essential line, Debut line, RPM line, Classic line, Signature line oraz Special Limited Edition. W sklepach Doctorhead, linie Elemental, Essential i Debut skierowane są do odbiorców, którzy doceniają produkty High End, które są w stanie dostarczyć wspaniałych analogowych wrażeń słuchowych.

Linia elementarna

Zaczynając od Elementala, trzeba najpierw zwrócić uwagę na niekonwencjonalną konstrukcję gramofonu winylowego. Zamiast typowej monolitycznej obudowy, użytkownik znajdzie tu konstrukcję "szkieletową", która udowadnia swoją skuteczność poprzez redukcję efektów wibracji dzięki mniejszej powierzchni obudowy.

W modelu Elemental, Heinz Lichtenegger wykorzystał technologie stosowane wcześniej w droższych gramofonach Pro-Ject. Dla przykładu, w Elementalu zastosowano głowicę Ortofon OM5E typu MM z eliptyczną diamentową igłą w standardowym mocowaniu. W razie potrzeby użytkownik może wymienić wkład. Przeciwwaga ramienia tonu jest fabryczna, ale w przeciwieństwie do podobnych gramofonów winylowych, jej położenie można regulować, co może być konieczne przy wymianie wkładki.

Talerz gramofonu jest napędzany przez gumowy pasek, który znajduje się na zewnątrz gramofonu i koła pasowego silnika. Zmiana prędkości (33 lub 45 obr/min) odbywa się ręcznie, pomimo zastosowanego silnika prądu stałego. W konsekwencji, silnik jest przymocowany do podwozia bez żadnej wibroizolacji, co powoduje mniejsze wibracje podczas pracy.

Wersja USB modelu Elemental to doskonały wybór dla użytkownika, który dopiero zaczyna pojmować wspaniałą jakość odtwarzaczy winylowych, wyposażonych w niezbędne komponenty do digitalizacji analogowych nagrań z płyt i przeniesienia ich na dysk twardy komputera.

Nie mniej ważna jest waga gramofonu, która wynosi 2,7 kg. Większa część ciężaru spoczywa na podporze wrzeciona, wykonanej z czegoś, co Lichtenegger nazwał "sztucznym kamieniem". Wspornik ten tworzy środek ciężkości całej konstrukcji gramofonu, co poprawia jakość dźwięku "poprzez eliminację drgań i zakłóceń, które mogłyby być wprowadzane przez wrzeciono na talerz".

Linia podstawowa

Essential 2 zastąpił standardowy model Essential w 2013 roku, oferując szereg ulepszonych funkcji. Projektanci Pro-Jecta, nadając nazwę temu modelowi, podkreślili powrót do klasycznego wizerunku gramofonu winylowego. Ten gramofon winylowy nie jest wyposażony w żadną innowacyjną technologię, ani nie posiada zbyt drogich materiałów - jedynie wysokiej jakości wykonanie połączone z ultra-konkurencyjną ceną.

Essential 2 posiada chassis z talerzem zamontowanym na odwróconym łożysku szafirowym. Aluminiowe ramię tonowe o długości 8,6 cala pochodzi z podstawowej wersji gramofonu Debut, którego zastosowanie odzwierciedla pragmatyzm inżynierów Pro-Jecta w projektowaniu gramofonów. Wkładka magnetyczna Ortofon OM5 jest mocowana do ramienia tonowego, podłączana i regulowana. Kontrola nad 8,6-calowym ramieniem tonowym jest nieskomplikowana, a jego ruchy są przyjemne w dotyku i zapewniają precyzyjne działanie łożyska.

Posiadanie Essential 2 wiąże się z wieloma korzyściami. Odtwarzacz posiada wbudowany stopień gramofonowy zapożyczony z serii Pro-Ject Box, a także funkcję kopiowania do komputera. Do Essential 2 dołączona jest osłona chroniąca go przed kurzem. Gramofon waży około 4 kg i jest dostępny w kolorze czerwonym, czarnym i białym.

Essential 2 Phono USB jest przeznaczony do digitalizacji i konserwacji nagrań analogowych. Dostępny jest również Essential 2 DIGITAL, wyposażony w przedwzmacniacz/enkoder, który umożliwia podłączenie go do wejścia liniowego dowolnego wzmacniacza, a także jest w stanie zdigitalizować nagrania winylowe.

Linia debiutancka

Linia Debut przekonuje klasycznym, przemyślanym wzornictwem, zewnętrzną niezawodnością i stabilnością. Gramofon winylowy Pro-Ject Debut Carbon to kompletna wersja "Plug'n'Play". W komplecie znajduje się węglowe ramię Pro-Ject 8.6 oraz czerwona wkładka magnetyczna 2M firmy Ortofon w modelach Esprit oraz M10 dla Carbon i Carbon Phono USB.

Silnik Pro-Ject Debut Carbon AC posiada dwubiegowe koło pasowe 33 i 45rpm (78 jest opcjonalne), które jest połączone przez napęd pasowy z talerzem nośnym. Aby zmniejszyć przenoszenie wibracji, silnik jest odłączony od obudowy i osadzony na czterech amortyzujących nóżkach. Talerz Pro-Ject Debut Carbon wykonany jest z tłoczonej blachy stalowej i wyposażony w matę filcową (opcjonalnie dostępna jest mata Pro-Ject Cork it). Łożysko talerza wykonane jest z chromowanej stali nierdzewnej, a polerowane łożyska kulkowe umieszczone są w koszyku z mosiądzu. Podkładka mocująca główkę wkładki i rurka ramienia tonu są wycięte z jednego kawałka aluminium, a odwrócone łożysko poziome składa się z dwóch wzmocnionych jednostek (stal nierdzewna), ale regulacja kąta pionowego nie jest dostępna.

Gramofon dostępny jest w wykończeniu podstawowym czarnym lub w jednym z kilku niestandardowych kolorów: czarnym lakierze fortepianowym, srebrnym, białym błyszczącym, czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym. Zawodnicy linii debiutanckiej ważą do 6,1 kg.

Zasadniczo gramofony Debut są reinkarnacją pierwszego gramofonu Pro-Ject'a, wyposażoną tylko w to, co niezbędne, aby zaoferować wysokiej jakości analogowy dźwięk. Pozbawione wymyślnych technologii, ucieleśniają niezrównaną, oryginalną jakość gramofonów winylowych, które zostały stworzone przez Pro-Jecta.

Gramofony winylowe do dziś pozostają repozytorium dźwiękowej tradycji i luksusowym przedmiotem, który cieszy nie tylko oko, ale i konsumenta doskonałym dźwiękiem. Szacunek, jakim Pro-Ject darzy swoje produkty, nieustannie przyciąga użytkowników, którzy wybierają dźwięk wysokiej jakości.

Gramofony winylowe PRO-JECT

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /