Recenzja Denon AH-D9200: japoński High-End

11 gru 2021

Recenzja Denon AH-D9200: japoński High-End

W tym roku japoński Denon wypuścił na rynek nowy flagowy model - referencyjne słuchawki zamknięte AH-D9200. Model ten jest skierowany do segmentu rynku High-End, a jednocześnie do przenośności i codziennego użytku. Wygląd słuchawek pasuje do całości - drewniane muszle, skóra premium - wszystko zapowiada szaloną jakość. Podobnie jak wyróżnienia i nagrody, które słuchawki zdołały zebrać w ciągu zaledwie sześciu miesięcy istnienia: Nagroda Audio Empfehlung Highlight (Niemcy) 2019, Referenzklasse Likehifi - wybór redaktora (Niemcy) 2019, Hi-Fi Choice - wybór redaktora (Anglia) 2019, Lyd & Billede Hi-End (Dania) - wybór redaktora 2019, AudioVideo (Rosja) - wybór eksperta 2019, Hi-Fi (Holandia) - Editor's Choice 2019, Alpha-Audio (Holandia) - Editor's Choice 2019, Hi-Vi (Japonia) - Best Buy 2019, VGP LIfe Style (Japonia) - Gold Choice 2019, TechHive (Ameryka) - Editor's Choice 2019. Czas to sprawdzić - czy są aż tak dobre i czym zasłużyły sobie na taką miłość z każdej strony świata?

W pudełku

Denon AH-D9200 jest dostarczany w dużej walizce z twardą skorupą. Od pierwszego spojrzenia na nie, jasne jest, że nie jest to po prostu kolejna para słuchawek, nawet jak na Denona z najwyższej półki. W zestawie znajdują się dwa odłączane kable o różnej długości - 3 m i 1,3 m - co od razu wskazuje na kilka możliwych scenariuszy użytkowania; jak również chusteczka do pielęgnacji słuchawek i 3,5 ? 6,3 mm. Jedynym zarzutem jest brak kompaktowego etui do przenoszenia słuchawek, ale poza tym wszystko jest bardzo fajne.

Projektowanie i budowa

Nie wiemy jak Wy, ale my uwielbiamy naturalne drewno! Zawsze robi miłe pierwsze wrażenie, a model D9200 nie jest tu wyjątkiem. O ile jednak w przypadku modelu D5200 wybrano drewno zebrano, a w przypadku D7200 - orzech włoski, o tyle w przypadku flagowego modelu Denona zdecydowano się na bambus pochodzący z południa Japonii. Estetycznie, jasne drewno o delikatnym usłojeniu wygląda szykownie, ale według producenta wybór materiału został dokonany nie tylko ze względów estetycznych czy patriotycznych, ale również ze względu na właściwości akustyczne tego drewna - służy ono do minimalizowania niepożądanych rezonansów i tworzenia cieplejszego, bardziej żywego dźwięku. W rezultacie powstały słuchawki, które wyglądają elegancko, a jednocześnie dyskretnie, o prostym, klasycznym kształcie i minimalizmie.

Oczywiście skóra i drewno to nie koniec, do konstrukcji użyto aluminium i polerowanej stali. Wybór materiałów najwyższej jakości nie dotyczy tylko nadwozia. Przetworniki douszne są wykonane z materiału z nano-włókien, zaprojektowanego w celu zwiększenia szczegółowości dźwięku.

Duże nauszniki obracają się, poduszki uszne i pałąk są obficie wyściełane pianką z pamięcią, a nacisk na głowę jest niewielki, co sprawia, że są to jedne z najwygodniejszych słuchawek na rynku. Model ten waży zaledwie 375 gramów, co nie jest dużo jak na pełnowymiarowe słuchawki High End. Odłączane kable są podłączane do obu nauszników za pomocą standardowego gniazda 3,5 mm, dziękuję za nie komplikowanie sprawy!

Specyfikacja techniczna

D9200 wyposażono więc w nowe 50-milimetrowe przetworniki z opatentowaną przez Denona technologią FreeEdge, która powinna zminimalizować rezonanse. Membrana osadzona jest na wibroizolacyjnym, żywicznym korpusie. Miękki materiał umożliwia równomierny ruch tłoka membrany bez zginania, a co za tym idzie, bez zniekształceń, zapewniając najczystszy możliwy dźwięk. Dodatkowo w przetwornikach zastosowano potężne magnesy (neodymowe, ze stopu żelaza i boru) o indukcji ponad 1 Tesli, co ty na to, Beyerdynamics?

Oferowany jest imponujący zakres częstotliwości: od 5Hz do 56kHz. Impedancja wynosi około 23 ohm, wraz z czułością 105dB/mW sprawia, że słuchawki nadają się do użytku z każdym przenośnym źródłem dźwięku bez części wzmacniacza wysokiej jakości, tak, ten flagowiec gra nawet z iPhone'a, ale więcej na ten temat później.

Dźwięk

Brawo, Denon! Brzmienie D9200 jest imponujące, a jednocześnie na tyle wszechstronne, że zadowoli fanów większości gatunków muzycznych. Głęboki, czysty i szybki subbas jest świetny do hip-hopu, EDM i innej muzyki zorientowanej na beat, naturalne i żywe średnie tony wydobywają wokale i zapewniają rockowi lub metalowi napęd, którego potrzebujesz, podczas gdy szczegółowe i dalekie wysokie tony wypełniają jazz lub klasykę światłem. Do tego dochodzi fenomenalna jak na słuchawki zamknięte scena dźwiękowa, separacja instrumentów jest znakomita, a sam dźwięk bardzo spójny i koherentny. Opisując brzmienie D9200, naprawdę nie chcesz podkreślać jednego zakresu częstotliwości.

A przecież, jeśli mówimy dalej o wyższych częstotliwościach, to łączy on detaliczność z pewną miękkością, góra jest nieagresywna i nienachalna, dość przejrzysta i klarowna, a przy tym bardzo obszerna.

Przechodząc na drugi koniec pasma, bas jest jędrny i atletyczny, napompowany, ale nie przesadnie podkreślony, niczego nie maskujący i bez zniekształceń, nawet przy dużej głośności.

Średnica D9200 jest neutralna, dźwięk można nazwać referencyjnym, ale nie jest on sterylny, lecz żywy i muzykalny, z płynnie połączonymi tonami wysokimi i niskimi. Przetworniki pracują bardzo szybko, bogate, szybkie nagrania odtwarzane są bez śladu zmulenia czy zabrudzenia. Z jednej strony nic w tym dźwięku nie rzuca się w oczy i nie jest zagracone, a jednocześnie, jeśli ktoś oczekuje efektu "wow" przy pierwszym odsłuchu, to jest szansa, że go dostanie, po prostu ze względu na to, jak spójny i zrównoważony jest obraz. Pod względem precyzji i mikrodynamiki, AH-D9200 nie zbliża się do Focal Stellia, ale jest wystarczająco blisko, i to za połowę ceny.

A teraz kolejny ważny szczegół, wszystkie te cechy Denon AH-D9200 demonstruje nie tylko z imponującym, ciężkim traktem stacjonarnym, ale nawet z przeciętnym smartfonem! Oczywiście izolacja szumowa modelu nie jest największa (dopasowanie jest dość miękkie), ale jest na poziomie / powyżej średniej.

Werdykt

Warto spędzić z tymi słuchawkami tylko trochę czasu, a przekonamy się, dlaczego stały się takim hitem tego sezonu. Jak na flagowe urządzenia High End ostatnich lat, Denon D9200 jest wyceniony rozsądnie. Jednocześnie, pod względem jakości dźwięku i wykonania, słuchawki nie odstają od konkurencji. Z przyjemnością polecamy ten model wszystkim tym, którzy szukają zamkniętych, pełnowymiarowych słuchawek - do użytku domowego lub przenośnego. Chcielibyśmy również uczcić Denon AH-D9200 nagrodą 2019 Dr. Head Awards w kategorii "Najlepsze wewnętrzne słuchawki High End".

Denon AH-D9200

Marka: Denon

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 5

Dodaj do ulubionych Dla porównania 169&nbsp990&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /