Przegląd systemu głośnikowego DALI Spektor 2

21 lis 2021

Przegląd systemu głośnikowego DALI Spektor 2

Dziś przyjrzymy się popularnemu budżetowemu modelowi głośnika półkowego duńskiej marki DALI Spektor 2. Seria Spektor wyparła serię Zensor z segmentu tanich urządzeń.


Zdecydowaliśmy się skupić naszą uwagę na "drugim" Spektorze, ponieważ "jedynka", przy wszystkich swoich zaletach, nie może sama stać się podstawą pełnowartościowego domowego systemu Hi-Fi.

Przejdźmy teraz do Spektora 2 DALI.

Pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się przy wyborze głośnika budżetowego, jest to, czy posiada on coś, z czego DALI jest znane na całym świecie, czy też wszystko kończy się na logo? Jedną rzeczą jest produkowanie komponentów w praktycznie nieograniczonym segmencie cenowym, ale zupełnie inną zaprezentowanie możliwości i charakteru na poziomie podstawowym.

Jednym z najważniejszych elementów każdego systemu głośnikowego są kolumny i nie ma tu miejsca na subiektywizm, to czysta fizyka. Firma DALI od początku swojej działalności nie zleca na zewnątrz projektowania dynamicznych przetworników, wszystkie swoje głośniki produkuje we własnym zakresie. Takie podejście dotyczy również Spektora 2.


Co mamy, jeśli chodzi o kierowców? Za górne pasmo przenoszenia odpowiada 25-milimetrowy jedwabny głośnik wysokotonowy w konstrukcji tubowej. Głośnik średniotonowy i niskotonowy to 130mm woofer. Fani marki zauważą, że jest on wykonany z opatentowanego przez Duńczyków materiału na bazie papieru z wplecionymi włóknami drewna. Inżynierowie na wszelkie sposoby podkreślają swoje zaangażowanie we własny projekt dynamicznego sterownika. Takie podejście jest sprzeczne z pragmatyzmem dzisiejszego rynku, na którym łatwiej i taniej jest kupić gotowe głośniki od innych i wbudować je w swoje systemy.


Spektor 2 nie różni się więc znacząco od droższych modeli kolumn i to samo w sobie zasługuje na uwagę, na którą zasługuje.

Porozmawiajmy o tym, jak kolumny zachowują się w połączeniu ze wzmacniaczami. Spektor 2 ma płaską impedancję 6 ohm, stabilność impedancji bez spadków sprawia, że głośnik jest "wygodny" dla wzmacniaczy. Oznacza to, że będą one wykorzystywać swój potencjał na użyteczne obciążenie, a nie na bezczynność. Producent zaleca, aby do głośnika stosować wzmocnienie o mocy od 25 do 120 W. Wysoka górna granica 120 W wynika z dość niskiej czułości (84,5 dB) głośników. Tak niska czułość w głośniku półkowym? - Fakt ten może budzić wątpliwości wśród fanów analogowego brzmienia, gdyż winyl wymaga czułości na poziomie 89dB i więcej. Warto jednak pamiętać, że suche liczby a rzeczywiste zachowanie głośników to dwie duże różnice. Odsłuch w pełni analogowego utworu rozwiewa wszelkie wątpliwości co do braku czułości, dostajemy ciepły dźwięk, który jest wpisany w nasze wyobrażenie o brzmieniu winylu.


Przetwornik basów DALI Spektor 2 znajduje się z tyłu głośnika i jest dostrojony do częstotliwości 51,1 Hz. Jest to klasyczna konfiguracja, ale wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na rozmieszczenie głośników. Idealnym rozwiązaniem jest montaż głośników na kolumnach oddalonych od ściany. Należy pamiętać, że ilość i charakter basu będzie się zmieniał wraz ze zmianą odległości od ściany. Im bliżej jesteś ściany, tym więcej basu uzyskasz, ale jego szybkość i przejrzystość spadnie. Montaż na ścianie lub półce jest dopuszczalny, ale należy uważnie obserwować powyższe niuanse.

Porozmawiajmy o konstrukcji Spektora 2. Jest to duży regał o wadze ponad 6 kg, producent oferuje go w trzech kolorach powłoki winylowej - czarnym, białym i orzech burl. Nie można narzekać na jakość wykończenia, przyjemną fakturę drewna. Głośniki przykryte są maskownicami z neutralnej tkaniny z logo firmy. Na tylnym panelu znajduje się jedna para wysokiej jakości zacisków, które akceptują zarówno przekroje kabli jak i inne złącza.


Teraz nadszedł czas, aby porozmawiać o dźwięku. Spektor 2 to urządzenie z półki, które jest w stanie dostarczyć pełny obraz dźwiękowy, jakiego oczekujemy od pary stereo. Głośniki półkowe klasy podstawowej często cierpią z powodu braku wolumenu scenicznego i skali, ale naszym zdaniem Spektor 2 nie ma takich problemów. Głośnik charakteryzuje się szczegółowym, naturalnym dźwiękiem, z szybkim basem, otulającą średnicą i miękką, wyczuwalną górą. Można śmiało powiedzieć, że akustyka DALI Spektor 2 jest bliskim krewnym starszych serii - wszystkie rozpoznawalne cechy duńskiej marki są tu obecne. Obecność charakterystycznego dźwięku pozwoli użytkownikowi słuchać muzyki dokładnie tak, jak chciał tego wykonawca. System nie eksponuje własnej osobowości, pozwala na własne oczy przekonać się o głębi barw kompozycji muzycznej.

Dali Spektor 2 Czarny jesion

Marka: Dali

Rodzaj montażu: szafka

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 25

Dodaj do ulubionych Dla porównania 17&nbsp890&nbspRR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd

Aby stworzyć zrównoważony system Hi-Fi, polecamy wzmacniacze zintegrowane Cambridge Audio AXA25 Grey lub Denon PMA-600NE Black.

Cambridge Audio AXA25 Szary

Marka: Cambridge Audio

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Maksymalna częstotliwość odtwarzania, kHz: 30

Dodaj do ulubionych Dla porównania 22&nbsp990&nbspRR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Denon PMA-600NE Czarny

Marka: Denon

Wbudowany przetwornik C/A: tak

Wyjście słuchawkowe: 6,3

Dodaj do ulubionych Dla porównania 44&nbsp990&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /