Przegląd aktywnych głośników półkowych Dutch & Dutch 8c

23 lis 2021

Przegląd aktywnych głośników półkowych Dutch & Dutch 8c

Dziś w Dr.Head recenzja systemu głośnikowego holenderskiego producenta Dutch & Dutch. Model 8C reprezentuje nowe spojrzenie na głośniki aktywne. 8C to głośnik, który dosłownie zmienia wyobrażenie o tym, jak można zrealizować koncepcję all-in-one w audio!

Producent pozycjonuje ten model jako high-endowy monitor bliskiego pola, ale naszym zdaniem jest on bardziej wszechstronny.

Krótka historia języka niderlandzkiego i holenderskiego

Jak twierdzi firma z Rotterdamu (Holandia), prace nad własnymi monitorami trwały siedem lat. Obecnie D&D zatrudnia zespół dziesięciu osób: inżynierów, akustyków i projektantów. Przed stworzeniem własnej marki, zespół był znany w branży profesjonalnej pod marką Pro Fidelity i prowadził badania i rozwój sprzętu audio. Pro Fidelity był używany w wielu kultowych miejscach muzycznych. Punktem zwrotnym dla marki była jednak współpraca ze znanym na całym świecie Disneyem, który potrzebował potężnego i szczegółowego nowego monitora do pracy w studiu. W tym momencie inżynier Martijn Mencik i jego zespół założyli firmę Dutch & Dutch.

Kompletny zestaw

Model Dutch & Dutch 8c jest dostarczany w dwóch kartonowych pudełkach z oddzielnymi wierzchami, bokami i podstawami. To opakowanie jest bardzo przemyślane, wygodne i bezpieczne. W każdym pudełku z 8C znajduje się kabel zasilający i rękawiczki (częsty dodatek do głośników premium).

Projektowanie i ergonomia

Są to duże monitory, które ważą nawet do 26 kg. Nie ma się wrażenia, że zajmuje całą przestrzeń roboczą, jak np. vintage'owe monitory JBL. System firmy D&D jest zupełnie inaczej odbierany wizualnie, jest instalowany na statywie w studio lub w hali i dzięki temu dosłownie "znika" w przestrzeni. Efekt ten osiągnięto dzięki plastikowej konstrukcji panelu przedniego. Wykonany jest z akrylonitrylu-butadienu-styrenu (ABS) i poliwęglanu. Zamknięta obudowa nie ma ostrych kątów, co nadaje jej wizualnej zwiewności. Obudowy wykonane są z litego drewna dębowego o grubości 19 mm, co nadaje monitorom szlachetności. Na uwagę zasługuje również fakt, że kolumny są pozycjonowane jako profesjonalne instrumenty, co oznacza, że cała konstrukcja jest wierna swoim technicznym założeniom. Na przykład, imponujących rozmiarów falowód na przedniej ściance, w którym zagłębiony jest kopułkowy głośnik wysokotonowy, służy bardzo konkretnemu celowi - uzyskaniu jak najbardziej uformowanego i wolumetrycznego wzoru dźwięku. Holendrzy tradycyjnie przywiązywali dużą wagę do wzornictwa. Co ciekawe, ich monitory studyjne, Dutch i Dutch 8C, uzupełnią nawet najbardziej wyrafinowane wnętrze.

Architektura i łączność

Wysokie częstotliwości w tym aktywnym głośniku zapewnia aluminiowo-magnezowa kopułka wysokotonowa o średnicy 25,4 mm. Głośnik wysokotonowy umieszczony jest w głębokim falowodzie - rozwiązanie coraz częściej spotykane nie tylko w PRO-AUDIO, ale również w systemach domowych. Inżynierowie zastosowali falowód w konstrukcji głośnika wysokotonowego, ponieważ po pierwsze falowód pomaga zharmonizować kierunkowość dźwięku głośnika wysokotonowego i średniotonowego, a po drugie dlatego, że znacznie zwiększa efektywność głośnika wysokotonowego - może on grać od częstotliwości 1250Hz i nie ma ryzyka przegrzania czy awarii.

Głośnik średniotonowy jest napędzany przez 203-mm przetwornik z aluminiową membraną i kulą fazującą zamiast nakładki przeciwpyłowej, do której wielu jest przyzwyczajonych. Głośnik ten jest głośnikiem średniotonowym, grającym zarówno średnie jak i niskie tony.

Na tylnej ściance znajduje się para głośników niskotonowych, które również wykonane są z aluminium i mają taką samą średnicę. Różnica polega na tym, że głośnik średniotonowy i głośniki niskotonowe z tyłu mają magnesy różnej wielkości. Subwoofery posiadają dedykowaną obudowę, co daje głośnikom większą stabilność i minimalizuje rezonanse obudowy. Głośnik charakteryzuje się niezwykle niską częstotliwością zwrotnicy pomiędzy średnicą a basem, wynoszącą 100Hz (większość głośników tego typu, dla porównania, ma oktawę wyższą separację częstotliwości). Pozwala to na uzyskanie głębokiego, szczegółowego basu, ponieważ para głośników umieszczonych na tylnej ściance dostarcza tylko niskie częstotliwości, nie wchodząc w zakres średnich tonów.

Prostokątne porty, zamknięte metalową kratką, znajdują się na bocznych panelach monitorów. Dzięki temu rozwiązaniu technicznemu inżynierom udało się uzyskać kardioidalny wzór aż do 100Hz. Oznacza to, że głośniki kierują większość swojego potencjału dźwiękowego bezpośrednio do przodu. Użytkownik będzie mógł zainstalować akustykę przy ścianach, bez obawy, że pomieszczenie będzie "grało" niepożądanymi podbarwieniami dźwiękowymi. Nawiasem mówiąc, ściany odgrywają również rolę w audio, a subwoofery umieszczone z tyłu obudowy wykorzystują je jako ekran do wzmocnienia basów. Porty, wraz z falowodami na przednim panelu, budują ogólną koncepcję dźwięku przestrzennego, a jednocześnie kierunkowego. Kardioidalna kierunkowość w głośnikach jest wyjątkowa. Dutch & Dutch należy do nielicznej grupy takich systemów.

Z tyłu obudowy znajduje się panel przyłączeniowy. 8C posiada wejście analogowe XLR, zbalansowane wyjście XLR dla subwoofera, wejście cyfrowe AES3 oraz wyjście przelotowe RJ45. W przypadku monitorów tego poziomu zdecydowano się zrezygnować z Bluetooth i Wi-Fi, wybierając bardziej niezawodne połączenie Ethernet. 8C posiada własną aplikację internetową Dutch & Dutch, która bezpośrednio pomaga w ustawianiu monitorów. Producent nie wyposażył głośników aktywnych w wejście USB. Według Martijna Mencica, przyszłość należy do słuchania muzyki za pośrednictwem IP.

Głośniki posiadają wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy i przetwornik ADC firmy Texas Instruments. W monitorach pracują trzy wzmacniacze Pascal Audio klasy D: jeden w sekcji basowej o mocy 500 W oraz dwa po 250 W dla głośnika średniotonowego i wysokotonowego. W dolnej części obudowy znajduje się wlot powietrza z cichym wentylatorem do chłodzenia wewnętrznej elektroniki.

Precyzyjne dostrojenie dźwięku jest dostępne w oparciu o procesor DSP za pośrednictwem aplikacji na komputerze. 24-pasmowy korektor dźwięku w połączeniu z funkcją Room EQ Wizard pomaga skompensować niedoskonałości pomieszczenia. Wystarczy wprowadzić parametry pomieszczenia do oprogramowania, a głośniki same dobiorą optymalne parametry dźwięku.

Dźwięk

Dutch & Dutch 8s całkowicie podważa pogląd, że profesjonalny sprzęt jest całkowicie nieodpowiedni do słuchania muzyki w domu. To właśnie tutaj wkracza do gry wszechstronność, o której wspomnieliśmy na początku recenzji. Z pewnością monitory mają w swoim arsenale rozwiązania techniczne, które będą potrzebne do inżynierii dźwięku, ale jeśli spojrzeć poza nie? Rzecz w tym, że dźwięk monitorowy często uważany jest a priori za "pozbawiony życia", a nawet "nudny", ponieważ jednym z głównych kryteriów pracy w studio jest "szczerość" dźwięku, jego niepodbarwiony i neutralny charakter.

Naszym zdaniem, Dutch & Dutch 8C zachowuje równowagę pomiędzy neutralnością a naturalnym brzmieniem, które przemawia do słuchacza. Szczerze mówiąc, 8C nie ma tej odpychającej suchości, na którą często cierpią monitory.

Akustyka uwielbia wyrafinowane podkłady muzyczne, nad którymi pracowali utalentowani sound designerzy, a także ma wysokie wymagania co do jakości użytych formatów muzycznych. Jeśli podajesz słabej jakości sygnał do swoich monitorów, naturalnie będziesz go słyszał. Należy unikać formatów strat akustycznych, ponieważ ta klasa głośników pokaże ich niepożądaną stronę.

Przejdźmy teraz do samych wrażeń słuchowych. Postanowiliśmy porównać diametralnie różne kierunki muzyczne. Aby zrozumieć, w jaki sposób monitory odsłaniają instrumenty akustyczne, sięgnęliśmy do nagrań pianisty Joepa Bevinga. Wykonawca jest o tyle ciekawy, że jego fortepian jest dosłownie "rozczłonkowany" w zakresie detali i trudno sobie wyobrazić bardziej żywy dźwięk. Słuchacz ma wrażenie, że siedzi w ławce obok muzyka, gdyż wykonaniu towarzyszy wiele szczegółów: charakterystyczny dźwięk mechaniki fortepianu, dotyk muzyka na klawiszach, oddech i odgłosy wnętrza. W holenderskim akustycznym 8C instrument ożywa, dreszcz emocji wywołany uderzeniami w struny jest namacalny. Głośność i rozkład dźwięku jest zdumiewający! Jeśli zamkniesz oczy, łatwo zapomnisz, że jesteś w pokoju odsłuchowym, a nie na występie na żywo z artystą.

Na osobną uwagę zasługuje wszechstronność i bezstronność preferencji brzmieniowych akustyków. Na przykład trance grany przez ACC brzmiał niesamowicie, choć początkowo miało się wrażenie prawdziwej przepaści między trance'em holenderskim a rosyjskim. Jednak dynamika i głębia w zakresie niskich częstotliwości, jaką prezentuje akustyka, przykuwa całą uwagę słuchacza. Zapewne nie każdy słyszał utwór "Resurrection" zespołu ACC z takim poziomem szczegółowości. Warto zwrócić uwagę, że detaliczność nie przechodzi w szorstkość, jaką czasem można spotkać we wzmacniaczach klasy D.

Monitory dają słuchaczowi inne spojrzenie na to, jak mogą brzmieć aluminiowe stożki. Istnieje przekonanie, że aluminium dosłownie nadaje brzmieniu metaliczny ton. Należy zauważyć, że model 8c nie posiada tej negatywnej właściwości. Charakter jest bardziej zbliżony do stożków z włókna tkanego, tylko z jeszcze większą finezją.

Od razu rzuca się w oczy wyraźne stereofoniczne otoczenie, podobne do tego, które można usłyszeć chyba tylko przez słuchawki. Kardioidalna kierunkowość monitorów jest zauważalna w grupowaniu dźwięku - detale nie "wypadają" z pojedynczej sceny dźwiękowej, a wolumen i przejrzystość sceny są uderzające.

Wynik końcowy

Dutch i Dutch 8c to monitory, dzięki którym na nowo przemyślisz, jak może brzmieć system all-in-one. W zależności od tego, czy głośniki będą używane jako monitory bliskiego pola, czy jako system domowy Hi-Hi, 8c zapewni wyjątkowe wrażenia słuchowe. Można narzekać na imponującą cenę, ale jeśli się nad tym zastanowić, to cena monitorów jest uczciwa. Zakup wszystkich komponentów składających się na ten system głośnikowy osobno kosztowałby znacznie więcej, a ponadto komponenty te nie byłyby tak precyzyjnie zbalansowane względem siebie. Klasa odtwarzania Dutch & Dutch 8c jest z pewnością warta uwagi.

Dutch & Dutch 8c Głośnik biały

Marka: Dutch&Dutch

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 25

Średnica głośnika niskotonowego, mm: 203

Dodaj do ulubionych Dla porównania 535&nbsp000&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Głośnik holenderski i holenderski 8c Czarny orzech

Marka: Dutch&Dutch

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 25

Średnica basu, mm: 203

Dodaj do ulubionych Dla porównania 535&nbsp000&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Głośnik holenderski i holenderski 8c Biały orzech

Marka: Dutch&Dutch

Średnica głośnika wysokotonowego, mm: 25

Średnica basu, mm: 203

Dodaj do ulubionych Dla porównania 535&nbsp000&nbspRUR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

W Dr.Head będziesz mógł zapoznać się z debiutem premium marki akustycznej Dutch & Dutch.

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /