M DAP firmy Calyx

27 maj 2021

M DAP firmy Calyx

Ta południowokoreańska firma pojawiła się ostatnio na scenie ze swoją bestią DAP, wypinając pierś i chwaląc się imponującymi możliwościami DSD i wysoką mocą wyjściową w przenośnym odtwarzaczu muzycznym dla nas, audiofilskich nerdów. Muszę przyznać, że ten DAP jest jednym z moich ulubionych odtwarzaczy muzycznych, jakie kiedykolwiek recenzowałem, ale nie jest bezbłędny i mam sporo zastrzeżeń, które mam nadzieję zostaną rozwiązane w przyszłych aktualizacjach firmware'u. Czy Calyx jest w stanie sprostać konkurencji i iść ramię w ramię z takimi tuzami jak Astell i Kern?

Zanim zacznę, muszę podziękować Sunilowi z Care Audio (http://care-audio.com/users/awp.php?ln=714897) za dostarczenie mi Calyxa M do testu, prowadzi on sklep z wysokiej klasy sprzętem audio w NJ i gorąco polecam odwiedzenie jego siedziby lub strony internetowej, to niesamowity facet! Chciałbym również podziękować Chrisowi, dystrybutorowi Calyxa na USA, za obsługę prasową i wsparcie produktowe tego testu. Obydwaj dajecie czadu.

Calyx M

M dostarczany jest w ładnym pudełku z wyrytym na kartonie logo Calyxa, a także standardowym kablem mini USB do ładowania. Niby nic wyszukanego, ale nie ma w tym nic zbędnego i wolę ciąć koszty w ten sposób, niż dołączać do zestawu całą masę kabli i akcesoriów, których nigdy nie użyję. Nie potrzebuję torby, środków czyszczących, nowego kotka, nowych skarpetek czy czegokolwiek innego, co jest zazwyczaj dołączane do DAP-ów z wyższej półki w ostatnich czasach. Keep it simple, I already have all the needed components to get this product started and running so I am very happy to see there is nothing needless is included that clearly was added to the bag to jack up the cost of the package. Osłona ekranu byłoby niesamowite chociaż; Chciałem ubezpieczyć mój Calyx M nigdy nie bierze pojedynczego zadrapania w czasie jego życia, więc zdecydowałem się kupić skórzany futerał z jakiejś niejasnej stronie internetowej w Korei, jak również standardowy iPhone 5s szkła ochrony ekranu. To nie całkiem pasuje, ale to dobrze ... te rzeczy kosztują jak 30 dolarów, więc nie jestem skłonny do łuski więcej gotówki, aby znaleźć jeden, który pasuje prawidłowo. 90% pokrycie ekranu z tego protektora jest po prostu dobrze przeze mnie na razie. Jestem podwójnie chroniony i nie może być szczęśliwszy, jak Calyx M pochodzi z Gorilla Glass OLED ekranu, aby rozpocząć.

Ten DAP może się poszczycić najlepiej wyglądającym ekranem, jaki kiedykolwiek widziałem na przenośnym odtwarzaczu muzycznym. Ekran OLED o przekątnej 4,65 cala jest oszałamiający, żywy i po prostu przyjemnie się na niego patrzy. Odnalazłem się po prostu wpatrując się w jego głębię teraz i wtedy, gdy siedzę i słucham audiobooków lub czegoś innego, co jest rzeczą, której nie robiłem z żadnym innym DAP-em, który recenzowałem w przeszłości. Jasne, AK120 był przyzwoity, podobnie jak AK240 od Astella i Kerna, ale w Calyxie M jest wyraźnie lepsza jakość ekranu niż w DAP-ach Astella i Kerna pierwszej generacji. Ekrany dotykowe to fajna sprawa, ale w tym przypadku brak obiektów na ekranie, które można by dotknąć w oknie odtwarzania jest nieco zasmucającym faktem, który siedzi mi z tyłu głowy, ale o UI za chwilę. Kolory pop tak dobrze na tym urządzeniu, gdy w pomieszczeniach lub podczas pochmurnych warunkach zewnętrznych, co jest czymś, co chciałbym, aby wszystkie przyszłe DAPs zacząć używać. Niech wspólne panele już umierają, OLED jest przyszłością... i jest to piękna przyszłość. Jedyny zarzut jaki mam to fakt, że promienie słoneczne są śmiertelnym wrogiem tego typu paneli, nawet trzymanie rąk wokół niego, aby zablokować światło słoneczne nie pomaga w ułatwieniu oglądania.

Przyciski i schowki

Bok urządzenia jest ozdobiony panelem z przyciskami play/pause, track forward i track backward i uważam, że są one zbyt małe. Wolałbym coś bardziej łatwo dostępnego, co nie byłoby ustawione w najgorszej pozycji, jaką można sobie wyobrazić przy próbie trzymania odtwarzacza, jak również przełączania jednego z tych przycisków. Zbyt często próbowałem podnieść odtwarzacz jedną ręką i przypadkowo uderzyłem w jeden z nich, ta cała sekcja przycisków powinna być zaprojektowana w górnej części boku produktu, a nie bardziej wyśrodkowana jak jest. Jest to zła pozycja, mam nadzieję, że Calyx poprawi to w przyszłych DAP-ach... to jest odtwarzacz z ekranem dotykowym i czuję, że nie potrzebujemy twardych przycisków, jak te w dzisiejszym świecie technologii. Kiedy ekran urządzenia jest wyłączony jednym kliknięciem przycisku zasilania, uważam, że te trzy przyciski są zbyt małe, aby je precyzyjnie przełączać bardzo często. Następnym razem pomińmy je całkowicie, dobrze? iBasso miało rację z ich DX50 i 90 DAP poprzez gigantyczne przyciski z przodu odtwarzacza, ale również nie zrozumieli, co powinno wiązać się z używaniem odtwarzacza z ekranem dotykowym. Wolałbym mieć ekran dotykowy na całej powierzchni, jak w Calyxie, niż pół ekranu, pół gigantyczne przyciski iBasso.

Calyx zrobił też coś niezwykle unikalnego i coś, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny: obsługa pełnowymiarowych kart SD i microSD. Wow...ktoś w końcu to zrobił. Świetna robota, Calyx! Dziękuję za wysłuchanie i poświęcenie czasu na wysłuchanie tego, co większość z nas ma do zarzucenia innym DAP-om z wyższej półki. Na górze odtwarzacza mamy jeden duży slot na karty SD, a także tuż obok niego slot na karty microSD. Świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć całą swoją kolekcję w naszym przenośnym urządzeniu, w połączeniu z 64 GB miejsca na pokładzie i można osiągnąć nieco ponad 500 GB przestrzeni dyskowej w tej chwili z pełnowymiarową kartą 256 GB, 200 GB kartą microSD i wewnętrznymi 64 GB dostępnymi. Nicea. Czasy ładowania nie są problemem, albo, chociaż mój 256gb pełny rozmiar SD trwa około 2 minut, aby załadować i skanować za każdym razem, gdy włączam urządzenie, ale Calyx zawarte fajną funkcję w tym, że utwór listy odtwarzania, które były aktywne przed zamknięciem będzie mógł grać podczas skanowania biblioteki odbywa. Szkoda jednak, że nie ma możliwości przypomnienia sobie, gdzie ostatnio odtwarzany utwór został przerwany. Zamiast tego, po prostu cyklicznie przesuwa ścieżkę z powrotem do 0:00 i będzie gotowa do naciśnięcia przycisku odtwarzania po uruchomieniu komputera.

Największym zarzutem, jaki mam do tego odtwarzacza, jest okropny czas pracy na baterii. Strona mówi o 5 godzinach, jednak nigdy nie udało mi się uzyskać 5 godzin ciągłego użytkowania, nawet w trybie low gain. High Gain to po prostu kosmiczna pustka, wysysająca energię czarna dziura dla baterii i musiałem kupić zewnętrzną baterię tylko po to, aby dodać kilka godzin użytkowania. Mój pakiet baterii 10,000maH zapewnia mi podwojenie żywotności baterii do około 6 godzin w trybie high gain. To faktycznie najgorsza bateria w DAP-ie, jaką kiedykolwiek widziałem, ale nie jestem pewien, czy to w ogóle wina baterii. Tak naprawdę to szalona moc wyjściowa, jaką ma do zaoferowania ten DAP w połączeniu z energochłonnym układem DAC. Bez problemu mogę zasilić 250ohmowe słuchawki, ale oczywiście drenuje to baterię szybciej niż zdążę mrugnąć. To niesamowite mieć tak wspaniałą i potężną siłę napędową, ale nie jestem pewien, czy jest to warte kosztu całkowitego poświęcenia czasu pracy na baterii. Yikes. Spodziewajcie się zaledwie kilku godzin użytkowania Calyxa M nawet na niskim wzmocnieniu. Częściej niż nie, ładuję mój dwa razy dziennie i jestem tak zmęczony widząc to cholerne ostrzeżenie 19% migające na ekranie dwa razy w ciągu jednego dnia.

The UI

**Ok, Houston... mamy kilka problemów. Zanim wymienię te problemy, wiedzcie, że Calyx jest wciąż jednym z najbardziej funkcjonalnych i zgrabnych interfejsów użytkownika, z jakimi miałem do czynienia w DAP-ie hifi.

Dlaczego, do licha, w tym DAP-ie nie ma możliwości tasowania wszystkich utworów? Nigdy wcześniej nie byłem tak zły na produkt audio za brak tak podstawowej rzeczy. To jest 2015 rok, a Calyx M działa na platformie Android. Telefony Droid 1 generacji mają funkcję losowego odtwarzania wszystkich utworów, więc jak ten DAP za 999 dolarów może jej nie mieć!? Poprosiłem ich o aktualizację firmware'u, ale powiedziano mi, że prawdopodobnie nigdy nie zostanie to naprawione. Wydaje się, że to prosta poprawka, prawda? Mogę jednak tasować listy odtwarzania, nie ma problemu, gdy próbuję randomizować cokolwiek dodanego do listy odtwarzania... ale dlaczego nie mogę tasować wszystkiego w zakładce wyboru utworów? Zakładki Albumy, Wykonawcy i Utwory działają fantastycznie i mają nawet pasek boczny A-Z do szybkiego przeskakiwania po polu odtwarzania na podstawie pierwszej litery wykonawcy, albumu lub utworu. Jest nawet wspaniała funkcja wyszukiwania, która działa bezbłędnie.

Dotknięcie i przytrzymanie ekranu na górze tytułu utworu spowoduje otwarcie małego paska, który pozwala usunąć utwór lub dodać go do listy odtwarzania. Dzięki bogom audio Listy odtwarzania nie są zepsute (Hifiman, patrzę na ciebie teraz) i że działa idealnie bez problemu. Mogę wygenerować wiele różnych list odtwarzania, nie jestem pewien jaki jest limit, ale jestem tak szczęśliwy, że bardzo łatwo jest je tworzyć i nimi zarządzać. Gdy utwór zostanie dodany do wybranej listy odtwarzania, możesz obracać lub przeciągać utwory w oknie listy w dowolnej kolejności. Jeśli masz tam 100 utworów i dodasz jeszcze jeden, ten ostatni utwór pojawi się na samym dole listy, którą musisz przewinąć w dół, ale możesz go przeciągnąć i upuścić w dowolnym miejscu. Problem polega na tym, że prędkość przewijania i przeciągania jest poza ślimaczym tempem i można łatwo siedzieć tam przez 5 minut, próbując wziąć 101. utwór i przeciągnąć go z powrotem na pierwsze miejsce. Ugh.

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /