System głośnikowy (potocznie głośniki) jest ostatnim ogniwem w Twoim systemie Hi-Fi, odpowiedzialnym za przekształcenie sygnału elektrycznego w fale dźwiękowe - muzykę. Nawet jeśli uznamy, że źródło dźwięku jest ogniwem definiującym, nie można nie doceniać znaczenia głośnika. To one przecież w ostatecznym rozrachunku ujawniają walory lub niedostatki całej twojej twórczości.
Stoisz przed problemem wyboru systemu głośnikowego, a my pomożemy Ci się o tym przekonać. Dziś na rynku jest wielu producentów i modeli, jak wybrać i nie iść źle? Na początek musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Wielkość pomieszczenia będzie miała wpływ na wielkość głośników, które zdecydujesz się w nim umieścić. Podczas gdy para małych, dwudrożnych głośników półkowych spełni swoje zadanie w pomieszczeniu o powierzchni do 15 metrów kwadratowych, większe pomieszczenie będzie wymagało pełnowartościowego głośnika podłogowego.
Wybór rodzaju głośnika zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale również od dostępnej przestrzeni/rozmieszczenia głośników w pomieszczeniu (jeśli przestrzeń na to pozwala, można umieścić głośnik podłogowy również w małym pomieszczeniu). Ogólnie rzecz biorąc, aby uzyskać optymalną wydajność, głośniki wymagają pewnej przestrzeni między ścianą a głośnikiem - w przypadku małego modelu półkowego wystarczy dziesięć centymetrów, podczas gdy duży model podłogowy może wymagać metra (lub nawet więcej). Istnieją jednak modele, które mogą być umieszczone bezpośrednio przy ścianie, takie jak głośniki z portem reflex zamontowanym z przodu (niektóre z naszych najlepszych modeli również je posiadają).
Przy okazji, w języku angielskim klasyczna nazwa akustyki "półkowej" - bookshelf - została ostatecznie zastąpiona przez standmount, czyli "mounted on racks" lub po prostu "rack acoustics". I trzeba przyznać, że nie bez powodu, bo montując głośnik na specjalnych, ciężkich podstawkach uzyskujemy lepszą jakość dźwięku niż stawiając go na półce regału z książkami czy komody babci.
Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy głośnikami a miejscem odsłuchu, aby scena dźwiękowa rozwijała się prawidłowo. Ogólnie rzecz biorąc, te trzy punkty powinny tworzyć trójkąt równoramienny. Temat prawidłowego ustawienia i przygotowania akustycznego pomieszczenia jest obszerny i zasługuje na osobny artykuł, dlatego na razie skupimy się na tych ogólnych zasadach.
Głośniki pasywne wymagają do pracy wzmacniacza, natomiast głośniki aktywne mają część wzmacniającą zintegrowaną w obudowie. Większość głośników Hi-Fi jest pasywna, co pozwala na eksperymentowanie z wyborem wzmacniacza i innych komponentów, otrzymujemy bardziej elastyczny system, którego komponenty mogą być ulepszane niezależnie od siebie. Głośniki aktywne są częściej spotykane w klasie sprzętu profesjonalnego - monitory studyjne są zazwyczaj aktywne. Aktywny jest również każdy głośnik bezprzewodowy.
Wybierając głośniki Hi-Fi, należy wziąć pod uwagę cały system audio (źródło dźwięku, wzmacniacz, itp.), który posiadamy lub zamierzamy zakupić oprócz głośników. Ogólną zasadą jest, że urządzenia muszą być odpowiedniej klasy/poziomu. To znaczy, jeśli zamierzasz wydać 90% swojego budżetu na głośnik i wzmacniacz, to po prostu nie odblokujesz pełnego potencjału drogiego głośnika. Innymi słowy: jakość układu audio jest określana/ograniczana przez jego najsłabszy punkt.
Głośniki Hi-Fi, aby były przyjemne, muszą być nie tylko wysokiej jakości, ale muszą również spełniać Twoje preferencje muzyczne i oczekiwania co do charakteru dźwięku. Wszyscy producenci stosują różne technologie i konstrukcje. Podobnie jak w przypadku słuchawek, nie ma jednej "właściwej" odpowiedzi lub idealnego dźwięku, który odpowiadałby każdemu. Ciepły i ciemny z "wyczesanym" wysokim? Z akcentem na wokal? A może wolisz gładkie, ostre jak szpilka brzmienie profesjonalnych monitorów studyjnych, które w porównaniu z audiofilskim sprzętem hi-fi wielu osobom wydają się zbyt "suche"? Oczywiście, aby odpowiedzieć na to pytanie potrzeba trochę doświadczenia, jeśli dopiero wkraczasz w świat Hi-Fi lub kupujesz swój pierwszy zestaw - spróbuj posłuchać różnych, różnie brzmiących urządzeń i posłuchać muzyki, której będziesz słuchał najczęściej.
Wystarczy upewnić się, że wybrany głośnik będzie pasował do impedancji (impedancji) i mocy wzmacniacza (lub dobrać ten ostatni do głośników). W przeciwnym razie, nie należy przywiązywać się do specyfikacji; należy wybrać parę głośników zgodnie z tym, co zdecydują uszy, a nie liczby!
Istnieje wiele subtelności i niuansów (rodzaje sterowników, liczba sterowników, użyte materiały, itp.), których nie da się opisać w jednym artykule (bez przekształcenia go w książkę). Przejdźmy więc do rankingów, gdzie zebraliśmy kilka świetnych opcji dla różnych pomieszczeń i budżetów. A o bardziej szczegółowe informacje możesz zapytać naszych konsultantów, gdy przyjdziesz na przesłuchanie. Ponieważ - po raz kolejny - nie chodzi o liczby, marki czy technologię - chodzi o Dźwięk!