Dwie nagrody za jakość dźwięku: wyjątkowe słuchawki Orpheus firmy Sennheiser zdobywają...

24 kwi 2022

Dwie nagrody za jakość dźwięku: wyjątkowe słuchawki Orpheus firmy Sennheiser zdobywają nagrody za innowacyjność na targach CES 2016

Orpheus firmy Sennheiser zadziwił jury, łącząc unikalną koncepcję wzmacniacza ze starannie dobranymi materiałami i niezrównanym kunsztem produkcji. Słuchawki Orpheus zostały opracowane w siedzibie firmy Sennheiser w Niemczech. W tym miejscu będzie wytwarzany produkt referencyjny. Model jest składany ręcznie, a jego produkcja trwa około jednego dnia. Nowe słuchawki Orpheus nie będą limitowaną edycją, ani nie będą produkowane masowo. Jednak wielkość produkcji modelu tego kalibru jest nieuchronnie ograniczona: ze względu na ręczny charakter produktu nie jest możliwe wyprodukowanie więcej niż 250 słuchawek rocznie. Słuchawki Orpheus będą dostępne w połowie 2016 r., a ich cena wyniesie około 50 000 euro.

Produkty nominowane do nagród CES Innovation Awards są oceniane przez jury składające się z uznanych twórców branżowych, inżynierów i przedstawicieli mediów. Wszyscy członkowie jury oceniają osiągnięcia techniczne i rozwiązania inżynieryjne w dziedzinie zaawansowanej elektroniki użytkowej w 27 kategoriach.

"Z nowym Orpheiserem Sennheiser zamierza przesunąć granice hi-endowego audio. Reprodukowalne pasmo przenoszenia słuchawek wykracza poza zakres ludzkiego słuchu, a Orpheus charakteryzuje się również najniższymi całkowitymi zniekształceniami harmonicznymi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w branży audio. Sennheiser nie pozostawia wątpliwości, że ekskluzywny model Orpheus reprezentuje najlepsze słuchawki na świecie", mówi Maurice Quarre, Business Segment Director Select & Audiophile w Sennheiser. - Słuchawki te są następcą znakomitego modelu Orpheus z lat 1990-1991, który stał się wzorcem dla tej generacji. Ważną reakcją na wprowadzenie na rynek nowego Orpheusa były nagrody CES Innovation Awards, będące wyrazem uznania, że Sennheiser odnosi sukcesy w kształtowaniu przyszłości świata dźwięku.


Tak więc, prawie 25 lat po wprowadzeniu na rynek legendarnych słuchawek Orpheus, w roku 70-lecia firmy, Sennheiser po raz kolejny wykracza poza to, co uważa się za technicznie wykonalne i otwiera nowy rozdział w tworzeniu doskonałego sprzętu audio. Nowy Orpheus jest unikalnym połączeniem skrupulatnej inżynierii i technologicznej błyskotliwości. A oto rezultat: niezrównany dźwięk o doskonałej wierności i wyjątkowej charakterystyce przestrzennej.

"Żaden inny system reprodukcji dźwięku na świecie nie jest w stanie tak oszukać naszych zmysłów jak słuchawki Orpheus. Tworzą one absolutną iluzję całkowitego zanurzenia w dźwięku" - powiedział Daniel Sennheiser, dyrektor generalny firmy Sennheiser, opisując wrażenia związane z nowym modelem. Aby to osiągnąć, w słuchawkach zastosowano zupełnie nową koncepcję wzmocnienia, która łączy doskonałe przetwarzanie sygnału impulsowego charakterystyczne dla wzmacniaczy lampowych z niskimi zniekształceniami charakterystycznymi dla wzmacniaczy tranzystorowych.

"Zaletą wzmacniaczy lampowych jest ich doskonałe przetwarzanie impulsów" - mówi Axel Grell, menedżer ds. produktów audiofilskich w firmie Sennheiser. - Jednak jednym z ich głównych problemów jest wrażliwość na hałas strukturalny. Z tego powodu obudowa wzmacniacza jest wykonana z marmuru karraryjskiego, a sam wzmacniacz jest w niej luźno zawieszony."

Efektem tego oddzielenia lamp od obudowy, w połączeniu z właściwościami tłumiącymi marmuru, jest ograniczenie szumu kontaktowego do absolutnego minimum. Same tuby są zamknięte w wysokiej jakości szkle kwarcowym, które doskonale izoluje je od otoczenia. Po przetworzeniu przez sekcję lampową wzmacniacza sygnał jest kierowany do opatentowanego układu UHF, który jest wbudowany bezpośrednio w nauszniki. Rezultat jest imponujący: wzmocnienie jest o 200% bardziej wydajne niż w przypadku innych odpowiedników.


Należy zauważyć, że podczas produkcji Orpheusa bardzo starannie dobierano materiały do każdej części produktu, aby w pełni wykorzystać potencjał reprodukcji dźwięku w tych referencyjnych słuchawkach. Każdy z ponad 6000 pojedynczych elementów został starannie dobrany, przeanalizowano jego właściwości akustyczne i ostatecznie dobrano optymalną kombinację. W końcu to właśnie interakcja między wszystkimi komponentami decyduje o jakości dźwięku tych słuchawek. Na przykład, Sennheiser zastosował pozłacane elektrody ceramiczne i platynowane membrany, aby zapewnić doskonałe parametry akustyczne.

Sennheiser Orpheus HE-1

Marka: Sennheiser

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 8

Dodaj do ulubionych Dla porównania 5&nbsp400&nbsp000&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /