Classic, Professional i One-S firmy Focal

11 maj 2021

Classic, Professional i One-S firmy Focal

Byłem w swoim czasie na wielu spotkaniach audio, pewnie gdzieś w dziesiątkach. Nigdy nie widziałem słuchawek Focal na żadnym z tych spotkań, ale słyszałem o słuchawkach Focal często i czytałem o nich wystarczająco często na różnych innych stronach internetowych związanych z audio. Będę szczery, naprawdę nie spodziewałem się, że będą tak dobre, to na pewno błogosławieństwo w przebraniu.

Techno bełkot

Zanim zacznę, chciałbym podziękować Simonowi za umożliwienie mi zrecenzowania wszystkich trzech słuchawek Focal na raz: Classic, Professional i One-S.

Focal to francuska firma, o której wcześniej nie wiedziałem, że produkuje słuchawki, aż do około roku temu, w rzeczywistości byłem bardzo zainteresowany potencjalnym zakupem głośnika Focal zaledwie kilka miesięcy temu i po przeczytaniu pozytywnych recenzji jednego z ich konkretnych modeli. Stamtąd zostałem wprowadzony do Focal i co oni są o. Myślę, że ta firma jest na fali wznoszącej. Jeśli są w stanie sprawić, że przenośne słuchawki z zamkniętym tyłem brzmią tak dobrze w tym przedziale cenowym, to z pewnością ta firma jest zdolna do monumentalnych rzeczy w przyszłości.

Focal Spirit Professional to słuchawki za 300 dolarów, które oferują unikalną fakturę zewnętrzną. Zabawna i bardzo prawdziwa historia, kiedy paczka została dostarczona, została dostarczona w deszczu, pudełko trochę przemokło i trochę się przetarło. Po otwarciu pudełka i znalezieniu każdej z trzech słuchawek nadal zamkniętych w plastikowej obudowie, wybrałem najpierw model Professional i delikatnie rozciąłem pudełko, aby odsłonić słuchawki w środku. Pomimo tego, że dobrze wiedziałem, że słuchawki są zabezpieczone w plastikowej obudowie... wyjąłem słuchawki i niemal natychmiast miałem ochotę krzyczeć i zaatakować doręczyciela, który podrzucił mi przesyłkę. Wyglądało na to, że słuchawki były mokre, kropelki wody zdobiły całą zewnętrzną powierzchnię tych słuchawek. Moja złość się zagotowała i co humorystyczne, dopiero po kilku chwilach zdałem sobie sprawę, że to po prostu faktura, która normalnie jest dołączona do słuchawek. Jest to rzeczywiście dziwny wybór, jeśli chodzi o atrakcyjność wizualną, ale jest to również bardzo doceniane z punktu widzenia prawdziwego inżyniera dźwięku. Słuchawki te będą prawdopodobnie używane i nadużywane, a odporne na wstrząsy i zadrapania materiały zewnętrzne są dobrze przystosowane do zadania ochrony słuchawek przez wiele lat. Skórzane poduszki i pałąk są bardzo miękkie i wygodne, oferują też dużo sprężystości i puszystości dzięki grubo wyciętej piance z pamięcią.

Moim zdaniem słuchawki są trochę za ciężkie, ale w zasadzie można się tego spodziewać w przypadku czegoś z tak zaprojektowanym pałąkiem. Jak większość z was wie, nienawidzę konstrukcji pałąka, które wykorzystują kształt półksiężyca zamiast normalnego kształtu ludzkiej głowy do kąta i podejścia samego pałąka. Focal stosuje ten kształt podobnie do słuchawek Shure'a i uważam, że jest to irytujące ponad wszelką wątpliwość. Po prostu nie ma takiej potrzeby, zwłaszcza w tak lekkich i wygodnych słuchawkach. Czy to duży problem? Nie bardzo. Po prostu osobisty żal. W tym przypadku słuchawki Focal są niezwykle wygodne, a współczynnik zacisku jest umiarkowany. Na szczęście słuchawki nie powodują bólu i można je nosić przez wiele godzin, po prostu uważam, że szerokość i ogólna przestrzeń między pałąkiem a bokiem głowy jest zbyt duża, zbyt niewygodna i niekompatybilna z moją głową. Gdybym miał swój sposób, poprosiłbym Focal o przeprojektowanie tej linii, aby wykorzystać pałąk w stylu Oppo lub Sony: coś, co jest niezwykle uproszczone i eleganckie. Ten typ konstrukcji wydaje się lepiej współgrać z zewnętrznymi cechami klasyka, przynajmniej w mojej opinii. Profesjonalny model oferuje typowy wygląd monitora studyjnego, podczas gdy klasyczny model oferuje bardziej Ultrasone, wyższą klasę w ich designie i spodziewałbym się czegoś bardziej eleganckiego i prostego do zastosowania na pałąku.

Focal oferuje typowy kabel 3,5 mm w gumowej obudowie, coś, co nie jest już dla mnie w porządku po przekroczeniu granicy 300 dolarów. W tym punkcie cenowym uważam, że każdy kabel powinien być materiałowy, ale kabel brzmi, czuje się i działa dobrze i nie ma w nim nic złego, mimo to. Z klasycznym modelem jest to problem z wyższej półki, z tych samych powodów, dla których uważam, że pałąk nie do końca pasuje do modelu Classic. Grubo wycięty pałąk naprawdę nie pasuje do zgrabnej, przenośnej konstrukcji słuchawek Classic... Słuchawki Classic naprawdę krzyczą wysoką jakością, a grubość pałąka wydaje się nie na miejscu, z kolei kabel również wydaje się generyczny w dotyku i prezentacji. Mogę to zaliczyć modelom Professional i One-S, ale nie Classic. Te słuchawki zdecydowanie powinny oferować kabel wyższej jakości, coś twardszego i bardziej eleganckiego, coś pięknego i zapadającego w pamięć, co pasuje do srebrnej kolorystyki słuchawek.

Klasyczne

Czytałem wiele opinii o tych słuchawkach podczas moich badań i o produkcie aż do tego momentu, w którym piszę tę recenzję, nie czytałem żadnych porównań między tymi słuchawkami a Audeze LCDXC... które są słuchawkami, które brzmią niemal identycznie jak Focal classic, zarówno pod względem brzmienia, jak i konfiguracji. To prawda, że XC są zauważalnie lepsze pod względem przejrzystości, ale jeśli kiedykolwiek istniało odpowiednie rodzeństwo dla drewnianego, zamkniętego tyłu Audeze za 2000 dolarów, to jest nim z pewnością Focal Classic. Jestem pozytywnie zszokowany różnicami pomiędzy tym modelem a wersją Professional, ale o tym więcej później. Na razie pozostańmy przy walorach brzmieniowych wersji Classic. Focal sprzedaje te słuchawki za $350 i osobiście uważam, że mogą to być jedne z najbardziej niedocenianych słuchawek, jakie kiedykolwiek recenzowałem. Te słuchawki są wszystkim tym, czym chciałem, aby były Ultrasone Edition 8, a jednak w tym niewielkim przedziale cenowym w porównaniu... klasyk przewyższa Edition 8 (około 1600 dolarów) pod każdym względem. Klarowność na całej planszy jest w rzeczywistości lepsza w Focal'u przy koszcie około 5 razy mniejszym. Ultrasone jest nauczany przez Focal.

Tonalność

Te słuchawki to ciepło, łagodna barwa i wysoka muzykalność. Jest zauważalna przesada zarówno na niskich, jak i na wyższych tonach, uważam, że są tonalnie piękne i są jednym z najbardziej dobrze dostrojonych i przyjemnych doświadczeń muzycznych, jakie miałem od dłuższego czasu. Bardzo podobały mi się moje LCD XC, ponieważ to słuchawki na poziomie Summit, które naprawdę brzmiały tak, jakby były dostosowane do wysokiej muzykalności, a nie do referencyjnego, analitycznego typu prezentacji. W przypadku Focal Classic, doświadczenie jest bardzo podobne: wysoka wierność spotyka się z wysoką muzykalnością, wysoki współczynnik zabawy spotyka się z referencyjną przejrzystością. Te słuchawki są niepodobne do większości innych słuchawek, które słyszałem w tym przedziale cenowym. Jedyne inne słuchawki poniżej 500$, o których wiem, że brzmią podobnie, to AKG K267... które są jednymi z moich ulubionych słuchawek, a także takimi, których żadne inne słuchawki nie są w stanie zdetronizować w tym przedziale cenowym.

Treble

Góra pasma jest dobrze uwypuklona, antysybilantna i oferuje wspaniały połysk, bardzo podobny do słuchawek Hifimana: coś jasnego, ale nie przesadnie, coś obfitego, ale nie ostrego. Ma bardzo ładny połysk i urok, który jest bardzo podobny do sposobu, w jaki K267 z AKG przedstawiały swoją górę. Jest on zdecydowanie bardzo muzykalny, co jest szczególnie rzadkie w tym przedziale cenowym przenośnych słuchawek z zamkniętymi plecami. Poza tym, ogólna przejrzystość góry pasma jest bez wątpienia najlepsza, jaką kiedykolwiek słyszałem w zamkniętych słuchawkach za mniej niż 500 dolarów. Uważam to za bardzo atrakcyjne, coś, co jest tak bardzo zaniedbywane przez większość słuchawek wydanych ostatnio, które wydają się skłaniać w kierunku bardziej analitycznej tonalności, czegoś płaskiego i nudnego, ale jednocześnie bardzo dokładnego. Nie jest tak w przypadku tych słuchawek, mimo że oferują one wyraźnie zaakcentowaną górę pasma, to ogólna czystość dźwięku jest pierwszorzędna. Zdecydowanie jest to najwyższa klasa czystości oferowana przez ten model Classic.

Bardziej niż zwykle podobały mi się krzyki gitar i skrzypiec. Jak zapewne większość z Was wie, jestem entuzjastą gitary fusion i gram już od jakiegoś czasu, lubię twórczość Guthrie Govana i większości innych gitarzystów na poziomie geniuszu, a wszystko to brzmi fenomenalnie muzycznie poprzez ten model Classic. W rzeczywistości, te słuchawki zauważalnie przewyższają wysokie tony Fostex TH600 w niemal każdym aspekcie. Występuje tu solidny czynnik solidności, który jest nieobecny w większości innych słuchawek za mniej niż 500 dolarów, ale jest bardzo obfity w tym modelu. Gorąco polecam pobranie (legalnie) utworu The Outsider autorstwa Guthrie Govana. Powinniście być w stanie kupić ten utwór z Amazona lub innych stron internetowych za około $.99. Utwór jest bardzo dobrze ustawiony dla wysokich głów, bardzo wciągająca praca gitary, pan Govan w szczytowej formie bez wątpienia. Ten utwór w szczególności podkreśla potencjał, do którego Focal Classic jest zdolny... który nie tylko sięga wyżej niż większość innych słuchawek w tej klasie, ale także niżej i głębiej niż prawie wszystkie inne słuchawki z zamkniętym tyłem, jakie kiedykolwiek testowałem.

Bas

Z wyjątkiem serii słuchawek Fostex/Denon, jak również Sony 950BT, ten Focal Classic sięga głębiej w basie niż jakiekolwiek inne przenośne słuchawki, z jakimi kiedykolwiek miałem do czynienia... i myślę, że recenzowałem większość z nich, jeśli nie każdy pojedynczy popularny model, który jest dostępny poza Sony 950BT. Podczas testowania tych słuchawek poprzez Foobar2000's realbassexciter (który jest niezależnym, darmowym equalizerem dsp dla oprogramowania), jestem w stanie osiągnąć poziom autorytetu basu, który jest prawie bezkonkurencyjny. Mam tutaj moje Sennheiser HD 800, nie sięgają one nigdzie tak nisko jak te słuchawki Focal Classic. Tekstura jest bardzo Hifiman, solidny środek z miękkimi krawędziami. Z pewnością można poczuć centralny punkt doświadczenia, a zewnętrzne obszary tracą solidność w porównaniu z nim. Mimo to Classic potrafi sięgnąć niewiarygodnie głęboko i zachować tę solidność wyjątkowo dobrze. Przy +3dB można osiągnąć zauważalny wzrost ilości basu bez utraty jakości... z naciskiem na "jakiejkolwiek". Dopiero gdy osiągniemy +6dB, co jest śmiesznie nierealistycznym poziomem podbicia basu, słuchawki zaczynają słabnąć. Gdy tylko zbliżymy się do progu +6dB, zauważymy, że słuchawki zaczynają się chwiać z ilością basu, spadając zauważalnie coraz bardziej w jakości i mulistości powyżej +5dB.

Interesujące jest to, że słuchawki mają bardzo liniowe brzmienie, nie są obecne bas-omni: moje słuchawki brzmią tak, jakby było w nich dużo basu przez cały czas. Ten model Classic jest w stanie zanurzyć się w dół i osiągnąć poziom niespotykanej ilości basu bez poświęcania jego jakości. Kiedy w utworze jest potężny low-end, poczujesz go. Kiedy jest wszechobecny bas nagrany bezpośrednio w utworze, poczujesz go, nawet jeśli możesz przełączyć się na poprzedni utwór, który jest umiarkowanie basowy i poczuć różnicę tonalną w ilości. Podsumowując, słuchawki te są niezwykle czułe na korekcję zarówno wysokich jak i niskich tonów. Uważam, że jest to bardzo imponujące w czymś, na co polowałem przez bardzo długi czas, a czego jak dotąd nie były w stanie zaoferować żadne inne przenośne słuchawki w tym przedziale cenowym. To dość szokujące, jak słuchawki mogą być tak muzykalne i przyjemne, a jednocześnie reagować na sposób, w jaki utwór został nagrany, jeśli chodzi o poziom ilości poszczególnych obszarów spektrum dźwięku.

Średniotonowe

Jeśli chodzi o średnicę, podobnie jak w przypadku AKG K267, mamy tu do czynienia z delikatnym wysunięciem do przodu, które uważam za bardzo atrakcyjne. Uważam te słuchawki za bardzo wciągające, bardzo zabawne. Jeśli jesteś fanem wokalu, możesz być nieco rozczarowany ze względu na liniowe pole, jakie oferują te słuchawki w odniesieniu do kształtu prezentacji scenicznej. Pomimo potencjału wysokich i niskich tonów, który znów jest znakomity, średnica generalnie sprawia wrażenie, jakby grała w parze z nimi. Żadna z głównych jakości (bas, średnie i wysokie tony) nie walczy o uwagę, chyba że wymaga tego utwór. Nie ma zbyt wiele rozkwitu średnicy i z tego powodu nie uważałbym tego za wymarzony produkt dla wokalistów, ponieważ będzie on dokładny w stosunku do sposobu w jaki utwór został nagrany i nie będzie wypychał wokali do przodu w utworach, które można by uznać za zagłębione w ustawieniu. Jeśli chodzi o scenę dźwiękową, to uznałbym ją za relatywnie ponadprzeciętną, ale też cudownie kompletną i nie pozbawioną niczego na poziomie obiektywnym. Subiektywnie mam wrażenie, że brakuje poczucia szerokości i wysokości, ale to tylko dlatego, że jestem fanem sceny dźwiękowej i preferuję ekstremalnie rozległy dźwięk. Oczywiście nigdy nie da się porównać słuchawek Focal do czegoś takiego jak seria D czy Fostex TH, ale czuję, że radzą sobie całkiem dobrze z głębią sceny i oferują solidne poczucie separacji między instrumentami. Nie odczuwam braku jakości w obrazowaniu stereofonicznym słuchawek Focal. Na marginesie, wersja Classic ma zauważalnie jaśniejsze tło, które jest niemal identyczne ze sposobem ustawienia Audeze LCD XC, co jest zauważalnie mniej zaciemnione w tle niż w Focal Professional.

Strona 2: Professional

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /