Astell&Kern / JH Audio Layla: Legenda w trakcie tworzenia

16 gru 2021

Astell&Kern / JH Audio Layla: Legenda w trakcie tworzenia

Napisanie tego artykułu było dla mnie bardzo łatwe. Na Headphone.guru napisałem recenzje wielu świetnych słuchawek i wzmacniaczy. Ale nic nigdy nie zrobiło na mnie większego wrażenia niż wtedy, gdy po raz pierwszy usłyszałem słuchawki Astell & Kern / JH Audio "Layla". Byłem zdumiony, jak dobrze brzmiały. Mówię poważnie, nie miałem romansu ze słuchawkami odkąd zacząłem używać moich STAX SR-009s dwa i pół roku temu. Na pewno spodziewałem się, że to będą dobre słuchawki, bo byłem już wielkim fanem JH Audio Roxanne, a moim Produktem Roku w 2014 roku był odtwarzacz Astell & Kern AK100II.

Obecnie Layla to najwyższa półka w serii Siren i są to przyzwoite słuchawki, z którymi trzeba się liczyć, nie tylko jeśli chodzi o słuchawki dokanałowe, ale również pełnowymiarowe. Słuchawki z serii Siren zostały nazwane na cześć słynnych piosenek o żeńskich imionach. "Roxannes" zostały nazwane na cześć piosenki zespołu The Police. "Angies" pochodzi od słynnej piosenki Rolling Stonesów, a "Layla" od słynnego utworu Erica Claptona o jego nieszczęśliwym romansie z Patti Boyd (ówczesną żoną George'a Harrisona).

Korpus Layli wykonany jest w całości z włókna węglowego z tytanową wstawką. Nie tylko są niesamowicie wytrzymałe, ale są to naprawdę piękne słuchawki. Moim zdaniem jest to dzieło sztuki. Obudowa jest również wykonana z włókna węglowego. Dodatkowym atutem są dwa odłączane kable.

Standardowy kabel pozwala na używanie Layli z gniazdem 3,5 mm. Od razu zainteresował mnie jednak kabel zbalansowany 2,5mm, który świetnie współpracuje z moim Astell & Kern AK100II.

W końcu dotarłem do śrubokręta. Można by zapytać, dlaczego Astell & Kern / JH Audio dołączają do zestawu śrubokręt? Potrzebujesz go do regulacji AFC swoich słuchawek.

Cechy i o dźwięku

Po zmniejszeniu stopnia regulacji Leila staje się bardzo płaska. Bas wzrasta o + 13dB przy 60Hz. Po wielu regulacjach zatrzymałem się na gałce w okolicach godziny 12 (czyli na 40-50% maksymalnego podbicia basu). Ta funkcja naprawdę pomogła mi dostosować dźwięk tak, jak chciałem, co pozwoliło mi bardziej cieszyć się moimi słuchawkami. Chciałbym, aby mój Sennheiser HD 800 miał takie same ustawienia!

Jak wspomniałem w pierwszym akapicie, Layla firmy JH Audio/Astell & Kern całkowicie mnie zdmuchnęła. Brzmią tak dobrze... Nie sądziłem nawet, że słuchawki douszne mogą brzmieć tak dobrze. Oferują one dźwięk, który mogą zaoferować tylko najwyższej klasy pełnowymiarowe słuchawki. Jest to prawdziwy triumf inżynierii projektowej. Jako profesjonalny inżynier, jestem pod wielkim wrażeniem tych słuchawek. Layla to przełomowy produkt!

Mam to szczęście, że uniwersalny kształt słuchawek tak dobrze pasuje do moich uszu. W rzeczywistości, czasami sprawdzam, czy dobrze pasują, czy nie. I za każdym razem, gdy sprawdzam, pasują idealnie. Nie odczuwałem żadnego dyskomfortu, mimo że wcześniej używałem Westone UM56. Należy pamiętać, że każdy ma inne uszy i każdy inaczej dopasowuje słuchawki, ale chciałabym podzielić się moimi osobistymi wrażeniami na temat komfortu użytkowania Layli. Są to największe IEM-y, jakich używałem, ale kiedy je założę, stają się dla mnie niezauważalne. Wykończenie zewnętrzne można opisać jednym słowem: "wybitne". Włókno węglowe i tytanowy korpus, wielokolorowa ramka, naprawdę je wyróżniają.

Teraz do wypełnienia i wykonania ...

Layla wykorzystuje technologię, którą JH Audio nazywa SounDrive. Layla wyposażona jest w nowo opracowany przetwornik Quad (quadro, sparowany quad) dla każdego pasma częstotliwości. W sumie otrzymujemy 12 przetworników w każdej słuchawce! Wcześniej opracowana technologia falowodów FreqPhase, która została wykorzystana w Roxanne, jest również zastosowana w Layli. Kolejną imponującą rzeczą jest fakt, że w słuchawkach zastosowano zwrotnicę 4 rzędu. Jest to pierwsza implementacja w słuchawkach dousznych. W połączeniu z technologią FreqPhase daje to oszałamiająco czysty dźwięk, jakiego nie były w stanie zapewnić żadne inne słuchawki douszne. Moim głównym źródłem dźwięku jest AK100II. Ale korzystałem też z iPoda Classic (7. generacja, wersja 120 GB), iPada Air, iPhone'a 6 i HeadAmp GS-X Mk2 / Metrum Acoustics Hex DAC.

Pierwszy utwór testowy odsłuchiwany był na telefonie iPhone 6. Kiedy Layla została mi dostarczona po raz pierwszy, nie miałem pod ręką żadnych innych źródeł i nie mogłem dłużej czekać. Chętnie wybrałem "PASSIONE" Andreasa Bocelliego i to, co usłyszałem, uderzyło mnie od pierwszych nut. Spodziewałem się szklistego brzmienia IEM, jak w moich poprzednich topowych słuchawkach dousznych (Shure SE846, Sennheiser IE800, Westone 4R). Ale to, co słyszałem, było znacznie bliższe Staxowi SR-007 Mk1 lub SR-009. Głos Andreasa był piękny jak zawsze. Szczere i krystalicznie czyste, słyszalne były nawet najdrobniejsze szczegóły. Jakość basu jest znakomita. Pełna satysfakcja... I to za pomocą iPhone'a.

Później wróciłem do domu, żeby posłuchać Astell & Kern AK100II w trybie zbalansowanym. Jak wspomniano, zbalansowany kabel jest dołączony do Astell & Kern. Byłem pod tak wielkim wrażeniem tego, co usłyszałem, że uśmiechałem się przez cały czas słuchania!

Kupując słuchawki Lila, otrzymujesz jakość dźwięku najwyższej klasy pełnowymiarowych słuchawek w kompaktowym opakowaniu. Jakość wykonania słuchawek i etui jest bardzo wysoka. Słyszałem wiele słuchawek dousznych, ale tylko Layla przebija je wszystkie i może konkurować z najwyżej ocenianymi pełnowymiarowymi słuchawkami.

Przez Headphone Guru

JH Audio SIREN SERIES - LAYLA w katalogu produktów.

JH Audio SIREN SERIES - ROXANNE w katalogu produktów

JH Audio SIREN SERIES - ANGIE w katalogu produktów

To portal poświęcony wszystkiemu co związane ze sprzętem audio, dźwiękiem oraz muzyką. Autorem wszystkich artykułów jest Radosław Pasternak - pasjonat muzyki, na co dzień pracownik krakowskiego salonu muzycznego Nautilus.

Aktualności

/ /